ODBORNÉ INFORMÁCIE

Odborné, vedecké farmaceutické a medicínske fakty o Covid 19.

Koncom februára 2020 publikovala Svetová zdravotnícka organizácia záverečnú správu, ktorá hovorila o zisteniach Spoločnej misie (Joint Mission) odborníkov z celého sveta v Číne v období po vypuknutí epidémie. Vedeckí pracovníci skúmali všetko, čo by mohlo pomôcť ostatným krajinám v boji s novým typom vírusu; okrem iného aj to, ako zabrániť jeho šíreniu, alebo ako ho čo najúčinnejšie liečiť.

Všimli si aj to, že v Číne ľudia aj pri liečení tohto “novodobého moru” bežne siahajú po takzvanej tradičnej čínskej medicíne. V rámci správy preto odporučili čínskej vláde zrealizovať výskum prírodných látok izolovaných z liečivých rastlín, ktorého cieľom by malo byť vyhodnotenie ich reálnej účinnosti.

Je zbytočné o takomto type liečby pomocou alternatívnej medicíny polemizovať bez dôkazov. Je však dokázané, že mnohé liečivé rastliny majú na organizmus človeka blahodarný účinok a aj keď nie sú schopné vyliečiť príčinu ochorenia, môžu aspoň zmierniť jej príznaky, urýchliť rekonvalescenciu a priniesť pacientovi úľavu. Výhodou je aj to, že sú pre ľudský organizmus väčšinou bezpečné.

V dôsledku nárastu určitých patológií a zrýchlenia starnutia svetovej populácie sa veľké priemyselné odvetvia sústredili na využitie prírodných surovín, aby prispeli k prevencii a liečbe chorôb ľudí i zvierat.

V boji proti COVID 19, ktorý generoval tisíce infikovaných a zosnulých, pokračujú neustály výskum a testovanie s cieľom nájsť účinnú liečbu proti tomuto agresívnemu vírusu. Po celom svete rôzne výskumné inštitúcie a spoločnosti pracujú na objavovaní nových liekov a na vytváraní nových terapií. Ale so špeciálnou užitočnosťou, aby sa minimalizovali vedľajšie nežiaduce účinky.

Odborníci sa zhodujú, že na liek či vakcínu, ktoré by boli účinné v boji proti novému typu koronavírusu SARS CoV-2, si ešte nejaký čas budeme musieť počkať, ak bude vôbec možné ju pripraviť, pre jeho neustálu mutáciu. Okrem toho, vakcíny sa v súčasnosti pripravujú v umelých laboratórnych podmienkach (slepačie žĺtka alebo obličkový parenchým) nie v živých organizmoch ako predtým (myši, krysy, ovce, kone) a preto akákoľvek protilátka vytvorená v umelom prostredí, teda mimo živého organizmu je v skutočnosti mutantom (mRNA) akéhokoľvek vírusu. Vírus je neživá biochemická štruktúra a rozmnožuje sa v živej bunke, pričom organizmus sám vytvára protilátky sekventované sebe vlastným spôsobom.  Konštatovali to všetci odborníci mnohých vedeckých inštitúcií. Preto sa  spoľahlivosť vakcín deklaruje len napr. na 90 % a žiadna firma nechce zaručiť vedľajšie účinky, nehovoriac, že tvorba protilátok v ľudskom tele je so stúpajúcim vekom ťažšia alebo sama vakcína vyvolá typické alebo iné netypické ochorenie.

Ako reaguje organizmus na vplyv patogénov? Ako sa prejavuje obranná schopnosť organizmu (imunita) a horúčka pri infekcii?

Telo človeka sa aj pri vírusovej infekcii bráni produkciou interferónov. Sú to špeciálne bielkoviny (označované ako IFN-β), ktoré slúžia ako informácia o jeho zasiahnutí a signál na spustenie obranných mechanizmov, teda tvorby protilátok zabíjajúcich votrelca (imunitná reakcia).

V tej chvíli v tele prebieha zápalový proces, ktorý sprevádza horúčka. Nie je jednoznačne preukázané, akým spôsobom pomáha zvýšenie telesnej teploty pri potlačení infekcie. Na jednej strane môže pomáhať pri zvýšení aktivity obranných mechanizmov, napríklad tvorbou protilátok. Niekedy však dôjde k situácii, že organizmus nesprávne reaguje na vlastné bunky a považuje ich za cudzie. Bráni sa proti sebe samému. Vtedy hovoríme o autoimunitných ochoreniach. Tento jav sa spravidla objavuje najmä u starších alebo podvyživených ľudí, ale aj pri dlhotrvajúcich stresoch a celkovom vyčerpaní.

V prípade ochorenia Covid19 tak môže vzniknúť ťažký zápal pľúc a následkom jeho komplikácií aj smrť. Vysokú telesnú teplotu organizmu je preto potrebné všetkými možnými prostriedkami eliminovať. Pri jeho prejavoch nám však môžu priniesť úľavu aj liečivé rastliny.

Z môjho pohľadu je však dôležitejšia informácia, že prírodné látky nepôsobia v liečebnom procese vírusového ochorenia pomocou jedného mechanizmu. Pracujú komplexne, vedia reagovať na rôzne podmienky v priebehu choroby a dokonca aj v rôznom čase jej priebehu. Použitie kombinácie vitamínov a minerálov ktoré sú súčasťou enzymatického systému je overený spôsob posilnenia organizmu, ide systematické posilňovaním imunity. Spolu s  prírodnými látkami sa dosiahne komplexná farmakodynamická synergia. Tento efekt bol pre našu receptúru rozhodujúci.

Deštruktori bielkovín povrchových hrotov vírusu

Pred februárom 2020 väčšina obyvateľstva vôbec nemala predstavu, akú podobu

má vírus Covid 19. Dnes už všetci vieme, že má pravidelný tvar gule (mikroskopické tvary pripomínajú dvadsaťsten – 20 trojuholníkových povrchových tvarov) s vybiehajúcimi povrchovými ostňami. Bielkoviny vo väzbe s cukrami (glykoproteíny) týchto ostňov sprostredkujú vstup koronavírusu do hostiteľských pľúcnych buniek človeka, detaily poukazujú na blokádu erytrocytov, teda aj prenos kyslíka cez alveoly. Sú prezentované publikácie, ktoré ozrejmujú aj možné iné varianty, že  covidový syndróm je rozsiahly multiinfekčný syndróm, ktorý niekedy prejavuje aj bakteriálne, plesňové a vírusové symptómy, dokonca sa prejavujú symptómy mykoplazmatických infekcií). V tomto prípade je možné pripustiť vplyv Mycoplasma Pneumoniae ako „spolupáchateľa“ zlyhania pľúc, ktorý sa v bežnej populácii vyskytuje, aj v nemocničnom prostredí.

Ako sa prejavuje ochorenie Covid 19?

Nový kmeň vírusu SARS-CoV-2 patrí medzi kvapôčkové infekcie dýchacích ciest a pľúc, odhadovaný inkubačný čas ochorenia je 2 až 14 dní, môže však byť aj dlhší. Príznakmi ochorenia sú horúčka nad 38 °C, kašeľ, sťažené dýchanie, bolesť svalov a hlavy, únava a malátnosť. Niektorí jedinci však môžu podľa najnovších informácií vírus prenášať aj bez toho, aby pociťovali príznaky. Tí majú samozrejme šťastie, mnohí pacienti s ťažším priebehom ochorenia totiž majú aj veľké a vážne problémy.

Ako prebieha infekcia?

Infekcia vírusom sa prejavuje inhibíciou hemaglutinínovej bielkoviny a enzýmu neuraminidázy vírusov. Inhibítory neuraminidázy (NA) sú dominantné antivírusové liečivá. Hemaglutinín je glykoproteín, teda akýkoľvek aglutinín červených krviniek, tzn. látka, ktorá spôsobuje zhlukovanie (aglutináciu) červených krviniek. V súčasnej dobe sa však najčastejšie tento výraz používa pre glykoproteín na povrchu vírusov (napríklad chrípkových), vďaka ktorým sú vírusy schopné nadviazať sa na receptory hostiteľskej bunky a vyvolať infekciu. Hemaglutinínová bielkovina spolu s enzýmom neuraminidázou napomáhajú rozmnožovaniu vírusu v bunke hostiteľa. Viaceré vedecké experimenty dokázali, že práve prírodné komponenty bránia rozšíreniu infekcie tým, že svojou väzbou na vírus znemožnia jeho vstup do pľúcnej hostiteľskej bunky.

Látky, ktoré bránia vírusu postupovať

Existuje mnoho prírodných látok, ktoré majú výrazné antivirotické účinky. Všetky tieto prírodné látky sa vyznačujú vlastnosťami, ktoré označujeme ako antioxidanty. Jednou z overených prírodných látok, ktorá bráni vstupu vírusu do bunky hostiteľa je aj artemisinín, ktorý sme použili v našom originálnom výrobku. Objaviteľkou účinku je laureátka Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu v roku 2015, ktorá ju izolovala ešte v roku 1970, doktorka Youyou Tu z Číny. Táto látka je efektívna v celosvetovom boji proti malárii najmä v Afrike kde je vysoká úmrtnosť ale aj pri horúčkovitých infekciách rôzneho typu. V porovnaní s inými protimalarickými prostriedkami má veľmi málo vedľajších účinkov. Bolo klinicky overené, že ani jednorazová dávka 3 gramy nemá toxické účinky. (pozn. V Holandsku sa artemisinín pripravuje ako doplnok výživy; výrobný proces sa však riadi medzinárodnými normami pre výrobu farmaceutických výrobkov. Aj náš výrobok sa vyrába v certifikovaných podmienkach GMP, ktoré sú podmienkou výroby liekov. Artemisinín často používajú pacienti s parazitickými infekciami, ktorou je aj malária. Účinnosť artemisinínu proti malárii bola uznaná WHO a nachádza sa v odporúčanom použití artemisinínu. (Malária je spôsobená plazmódiami, parazitickými prvokmi a ich prenášačom na človeka je komár.

Príroda vie byť dobrým pomocníkom

Návrat k prírodným liečivým látkam v podstate nie je návratom, mnohé z nich sa totiž používajú každodenne v mnohých liekoch, ale najviac vo výživových doplnkoch. Vo svetle udalostí je však dnes viac, ako kedykoľvek v minulosti potrebné ešte dôležitejšie skúmať neprebádané možnosti liečivých rastlín a maximálne podporovať hľadanie ciest k ich liečebne účinným látkam všetkými dostupnými spôsobmi.

V mnohých odborných publikáciách sa konštatuje, že výťažky z liečivých rastlín môžu pomôcť pri liečbe epidemických chorôb, ako aj pri COVID 19. V dnešnej dobe sa všetci zaujímajú o to, čo COVID 19 spôsobuje spoločnosti a aké sú šance proti nemu bojovať. Dňa 13. marca 2020 publikoval medzinárodný časopis Nature Plants zaujímavý článok s veľkým dopadom, ktorý poukazuje, na možnosť pomôcť niektorými dobre známymi rastlinnými zlúčeninami.

Artemisinín je jednou z látok, ktorá má výbornú schopnosť ochrany a obmedzenie pôsobenia voľných radikálov. Medzi tieto molekuly patrí celý rad ďalších, ktoré sú schopné zabrániť a spomaliť oxidačné procesy v tele. Sú to napr. flavonoidy, antokyany a mnoho ďalších. Artemisinín je teda jednou z vynikajúcich látok na výrobu výrobkov s vysokou hodnotou antioxidačného účinku.

Pri tvorbe našej kompozície sme použili všetky známe fakty o virulencii Covid19.

Počas vývoja receptúry výrobku sme študovali aj odporúčania – usmernenia týkajúce sa takzvaného protokolu COVID 19 AASCP – American Academy of Stem Cells Physicians, čo je Americká akadémia pre liečbu kmeňovými bunkami, ale v zásade sme navrhli komponenty s biologicky a biochemicky dokázaným a klinicky potvrdeným účinkom a aj podľa vlastných vedomostí a skúseností.

Zamerali sme sa však nielen na priamy boj proti vírusu použitím okamžitých prostriedkov, ale najmä na skutočnosť, že najlepšia obrana je útok, teda útok obranných síl organizmu proti votrelcom.

Preto sme zostavili kombináciu najúčinnejších „motorov“ so systematickým vplyvom na dosiahnutie čo najvyššej imunity. Naša kompozícia je overená klinickými výsledkami jednotlivých zložiek už dlhé desaťročia. Vyrobili sme prvú šaržu výrobkov a poskytli ju ľuďom, aby potvrdili účinok našej kompozície. Odozvy sú pre nás jednoznačné – všetkým sa rapídne zvýšili telesné sily, stratila sa únava a malátnosť, sú fyzicky sviežejší a duševne čulejší. Nikto nemal pri testoch pozitívny nález.

Výrobok spoločnosti ARTEPHARMA SWISS AG – Artevir D3 deklarujeme ako originálny výživový doplnok pričom obsahuje výlučne povolené výživové komponenty vo vyváženom množstve. Naše výrobky zásadne vyrábame v podmienkach GMP s celoeurópskou platnosťou. Výrobok má všetky certifikáty potvrdzujúce kvalitu.

Na základe publikovanýuch literárnych zdrojov a návrhov od rôznych odborníkov z oblasti biochémie, klinickej virológie a parazitológie možno konštatovať, že podstata liečby proti Covid 19, ale aj jeho možným mutantom, je založená na zistení, že aj ostatné potenciálne mutanty koronavírusov sú špecifické patogény, ktoré majú miesto v infekčnom reťazci bez ohľadu či ide o guľovitú alebo vláknitú štruktúru (beta-koronavírusy).

Pre nás bolo a je najdôležitejším faktom a úlohou posilnenie imunitného systému, to znamená riešenie príčiny a nielen už zisteného následku.

Náš výrobok obsahuje vysoko efektívne ingrediencie, ktoré systematicky zvyšujú imunitný potenciál a ktoré sme zabudovali do jednej účinnej zmesi a navyše, artemisinín, ktorý má silný potvrdený antimalarický účinok a mnoho ďalších antivirotických účinkov a naše doterajšie poznatky poukazujú, že aj proti Covid19.

Náš koncept je založený na skutočnosti, že nechceme liečiť iba chorobu ako dôsledok infekcie, ale aj predchádzať chorobe maximálnym zvýšením imunity. Naša farmaceutická formulácia je tiež založená na poznatkoch, že účinné látky sa absorbujú z kapsuly iba v tenkom čreve, čo zvyšuje ich potenciálny účinok. Tablety obsahujú značné množstvo pomocných látok, ktoré zvyšujú objem tabliet a ovplyvňujú aj prehĺtanie. Ďalej – a to nie je u tabliet zanedbateľné – každá pomocná látka obsahuje kontaminanty ťažkých kovov. Prípustný obsah pre každú z nich je podľa EuPh.10 ppm. Kapsula Artevir D3 obsahuje len dve pomocné látky mikrokryštalickú celulózu a stearát horečnatý, rastlinného pôvodu, to znamená biologicky bezpečné. Ostatné zložky sme vybrali tak, aby ich stupeň účinnosti pri zvyšovaní potenciálu imunitného systému bol čo najvyšší a stupeň znečistenia bol čo najmenší.

K dnešnému dňu bolo publikované veľké množstvo odborných diskusií a klinických skúseností o marginalizovanom víruse Covid 19, v ktorých je veľa odborných údajov a tvrdení, ale aj veľa negatívnych argumentov a skepsy. Pre našu spoločnosť nie je kontroverzná diskusia rozhodujúca a ku riešeniu nás viedla povinnosť nevyhnutné konať. Preto uvádzame náš produkt ako potenciálne vysoko efektívny. V tomto vyjadrení predstavujeme náš produkt každému, kto oň prejaví záujem. Kapsula obsahuje vyvážené množstvo aktívnych zložiek, ktoré zodpovedajú požiadavkám európskeho úradu pre potraviny (EFSA) preto teraz považujeme za veľmi dôležité zamerať sa na zaistenie zdravia našich spoluobčanov. Nielen, že predpokladám, ale chcem aj ubezpečiť, že najlepší spôsob riešenia prakticky každej choroby je prevencia. Vzhľadom na dokázanú skutočnosť, že všetky predtým známe vírusy sa zmenili po krátkej dobe mutáciou alebo replikáciou na inú podobnú štruktúru, možno očakávať rovnaký priebeh aj od atypickej štruktúry COVID 19.

Antigénové testy rýchlo detegujú fragmenty bielkovín nachádzajúcich sa na víruse alebo vo vnútri vírusu testovaním odobratých  vzoriek Tento typ testovania nemusí odhaliť všetky aktívne infekcie, pretože nie je taký citlivý ako testovanie pomocou reverznej transkripčnej polymerázovej reťazovej reakcie (RT-PCR). Hoci považujem snahu testovať občanov za zmysluplné riešenie, pretože hľadať mutantov vírusov aj chrípkových a potvrdzovať infekčnú pozitivitu testovaním, avšak bez akýchkoľvek následných riešení na podporu zdravia ľuďom, len získanie štatistických výsledkov, je podľa mňa sizyfovská práca. Preto odporúčam pristúpiť k aktívnej podpore zdravia občanov poskytnutím nášho výrobku.

Prosím, neuvádzam všetky odborné aspekty a vysvetlenia z medicínskeho hľadiska, pretože ma k tomu zaväzuje rešpekt ku kritériám EFSA (európskej agentúry pre bezpečnosť potravín), nakoľko náš výrobok je klasifikovaný ako výživový doplnok.

Artemisinín je rastlinná látka v známej liečivej rastline Paline, ktorá obsahuje sesquiterpenoid artemisinín a jeho deriváty – artesunát, artemer; Okrem toho bylina obsahuje veľké množstvá polyfenolov a flavonoidov; obsahuje proteíny, kumaríny, fytosteroly, polysacharidy, anorganické soli – draslík, selén a dusík. prchavé éterické oleje sú prítomné v koncentráciách od 0,20 do 0,25%. Medzi ďalšie dôležité zložky patrí campfén, gáfor, β-akrylát, pinén a 1,8-cineol (eukalyptol).

Najväčšie množstvo artemisinínu a v niektorých afrických krajinách sa používa proti črevným parazitom a pri malárii. Artemisinín sa v súčasnosti skúma aj v spektre protinádorových účinkov. Najnovšie údaje potvrdzujú aj antikovidový účinok. Výrazne podporuje tvorbu žalúdočných štiav, tlmí kŕče, dezinfikuje a ovplyvňuje činnosť žlčníka a pečene. Rastliny rodu palina sú bohaté na horčiny (artemisinin, artabsin, absinthin). Ďalej obsahujú silice, triesloviny, flavonoidy (luteolín, apigenin) a kumaríny.

V poslednom desaťročí však čoraz viac vedeckých prác ukazuje, že artemisinín má tiež veľmi silné protinádorové účinky. Dnes veľa pacientov s týmto ochorením využíva artemisinín v kombinácii s konvenčnou liečbou ako ďalší prínos v boji proti tumorom.

Nedávno sa tiež navrhlo, že artemisinín a jeho polosyntetické analógy môžu byť ešte účinnejšie pri liečbe parazitárnych chorôb (ako je malária) a tumory, ak sa podávajú súčasne s flavonoidmi. Flavonoidy prítomné v listoch paliny potlačili enzýmy CYP450 zodpovedné za zmenu absorpcie a metabolizmu artemisinínu v tele, ale tiež súviseli s prospešnou imunomodulačnou aktivitou u osôb postihnutých parazitárnymi a chronickými chorobami. Pleiotropná reakcia na artemisinín v nádorových bunkách zahŕňa inhibíciu rastu zastavením bunkového cyklu, stimuláciu apoptózy, inhibíciu angiogenézy, narušenie migrácie buniek a moduláciu odozvy na nukleárne receptory.

Artemisinín tiež obsahuje endoperoxidovú skupinu, ktorá reaguje s intracelulárnym železom za vzniku cytotoxických voľných radikálov. Je známe, že rakovinové bunky obsahujú významne vyššiu koncentráciu voľného železa ako normálne bunky (takmer 1000), a ukázalo sa, že artemisinín a jeho analógy vyvolávajú selektívnu stimuláciu apoptózy v mnohých rakovinových bunkových líniách. Nádorové bunky exprimujú na svojom bunkovom povrchu vysokú koncentráciu transferínových receptorov, ktoré uľahčujú absorpciu proteínového transferínu prenášajúceho železo z plazmy cez endocytózu. Nadviazaním artemisinínu na transferín sa artemisinín selektívne zachytí a skoncentruje v nádorových bunkách a artemisinín aj železo by sa transportovali do bunky v jednom celku. Akonáhle je takáto molekula transferínu spojená s artemisinínom endocytovaná, bude sa v nádorovej bunke uvoľňovať železo a reagovať s artemisinínovými časťami spojenými s transferínom. Voľné radikály, ktoré sa tvoria pri tomto procese, môžu nádorovú bunku zabiť.

V súčasnosti sa vyvíjajú účinné cielené selektívne zlúčeniny artemisinínu, vrátane dimérov a trimérov artemisinínu, hybridov artemisinínu a zlúčenín artemisinínu, ktoré sú viazané na molekuly zapojené do intracelulárneho mechanizmu dodania železa. Všetky tieto zlúčeniny sú sľubnými a silnými protinádorovými zlúčeninami, ktoré majú s veľkou pravdepodobnosťou výrazne menší vedľajší účinok ako tradičné chemoterapeutické látky.

Artemisinín má navyše významné antiangiogénne, protizápalové a anti-metastatické účinky. Preto sú artemisinínové zlúčeniny atraktívnymi kandidátmi na chemoterapeutické lieky na tumory, avšak artemisinín a jeho analógy majú krátky polčas v plazme a pre účinnosť pri liečbe nádorových ochorení sú potrebné vysoké dávky a časté podávanie.

Artemisinín je však veľmi nádejný kandidát. Dobre sa znáša a v dávkach až 50 mg na kg telesnej hmotnosti je prakticky bez vedľajších účinkov. Overila sa aj dávka 3 gramy a bez vedľajších účinkov. Má však krátky polčas a jeho biologická dostupnosť sa pri perorálnom podaní pomerne rýchlo znižuje z dôvodu zníženej absorpcie cez črevnú stenu. Napriek tomu, vzhľadom nad rámec vhodného liečebného protokolu, môže artemisinín poskytnúť pacientom s nádorovým ochorením významné výhody.

 Artemisinín má nasledujúce účinky:

 • Vytvára selektívne cytotoxické účinky v rôznych nádorových bunkách v dôsledku vytvárania voľných radikálov (časovaná bomba v nádorových bunkách), keď reaguje s vysokou koncentráciou železa v nádorových bunkách.
 • Spôsobuje zastavenie bunkového cyklu G1 závislého od dávky a času v rôznych nádorových bunkách, čo nezávisí od jeho schopnosti vytvárať toxicitu voľných radikálov.
 • Spôsobuje zastavenie bunkového cyklu závislého od dávky a času (fáza G1) v bunkových kultúrach nádorov prostaty reagujúcich na androgény aj v nich.

Má významné antiangiogénne účinky na zvieracích modeloch s transplantovanými nádormi, vrátane nádorov prostaty; znižuje rast primárneho nádoru a rast metastáz.

 • Vitamín C prispieva k udržaniu správneho fungovania imunitného systému počas intenzívnej telesnej námahy a po nej, prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii kostí a chrupaviek. Vitamín C je potrebný na antioxidačnú ochranu organizmu proti oxidačnému stresu, na zabezpečenie fungovania imunitného a nervového systému, na zníženie únavy a vyčerpania, na tvorbu kolagénu, ktorý je dôležitý pre pevnosť tkanív (cievy, chrupavky, kosti, koža, vlasy atď.). Štúdie ukázali, že výskyt mnohých ochorení je spojený so zníženou hladinou vitamínu C, ktorá sa často nijako neprejavuje, avšak vedie k rozvoju oxidačného stresu, ktorého nežiaduci nadbytok poškodzuje imunitné, nervové, pečeňové, črevné a ďalšie bunky. Výskumy ukazujú, že vitamín C sa obmedzene vstrebáva z čreva do krvi a napríklad pri jednorazovom požití 1000 mg bežného vitamínu C sa až 80 % tohto množstva vylúči bez toho, aby ho bol organizmus schopný zužitkovať. Vitamín C, známy tiež ako kyselina askorbová, ovplyvňuje normálny priebeh biochemických reakciív tele. Ide o detoxikačné reakcie v pečeni, tvorbu kolagénu, vstrebávanie železa či metabolizmus tukov.

Vitamín C zodpovedá aj za rast a obnovu tkanív, teda hojenie rán a jaziev.

 • posilňuje kožu, väzivá, aj krvné cievy,
 • zlepšuje produkciu inzulínu,
 • metabolizuje kyselinu listovú,
 • zabraňuje vzniku stresových hormónov,
 • stimuluje činnosť štítnej žľazy,
 • pôsobí ako prírodné preháňadlo,
 • prispieva k zosilneniu kostí, zubov a chrupaviek,
 • skracuje chorobu pri prechladnutí alebo chrípke.

Príčinou nedostatku vitamínu C býva aj vysoká hladina medi v organizme. Priveľa medi zabraňuje telu, aby si udržalo jeho dostatok. Objavujú sa srdcovo-cievne problémy, neznesiete veľa stresu, oslabí sa imunita, zdĺhavejšie sa hoja rany. Už menej výrazný nedostatok vitamínu C zvyšuje riziko vzniku chronických zápalových a onkologických ochorení. K ďalším zdravotným problémom, ktoré sú spájané s nedostatkom vitamínu C, patria:

 • anémia (chudokrvnosť),
 • sivý zákal,
 • neplodnosť,
 • krvácanie z nosa,
 • skorbut,
 • hormonálna nerovnováha,
 • tráviace ťažkosti,
 • tvorba žlčových kameňov,
 • znížená tvorba kolagénu.

Vitamín B6 (pyridoxin) prispieva k správnej syntéze cysteínu, k správnemu fungovaniu nervového systému, k správnej látkovej premene homocysteínu, k správnej funkcii psychiky. Účinkuje ako koenzým pre asi 100 enzýmov v metabolizme aminokyselín a tukov.

 • Má významnú úlohu v modulácii hormónov a hemoglobínu (zvyšuje afinitu kyslíka, bráni polymerizácii krvného farbiva hemoglobínu v červených krvinkách pri makrocytárnej anémii)
 • kontroluje tvorbu a funkciu niacínu, červených krviniek, žlčových solí a mnohých hormónov, vrátane tých, ktoré sú spojené s rastom, sexualitou a štruktúrou kostry
 • pomáha v prevencii zubných infekcií a kazov
 • účinkuje ako koenzým vo svaloch, tkanivovom moku, pečeni a nervovom tkanive
 • zúčastňuje sa udržiavania chemickej rovnováhy telesných tekutín a reguluje vylučovanie vody, produkciu energie a odolnosť voči stresu
 • vplýva na endokrinný systém
 • Nedostatok sa prejaví poruchami imunitného systému.

Vitamín D3 (cholecalciferol) významným spôsobom vplýva na imunitný systém, na svalové a nervové funkcie, má protizápalový a imunostimulačný účinok, ochranné účinky pri infekciách a preventívne účinky pri  vážnych civilizačných ochoreniach, ako sú napr. nádorové ochorenia, cukrovka, autoimunitné ochorenia, depresie alebo demencie. Patrí medzi dôležité biomolekuly, ktoré majú v ľudskom organizme dôležité riadiace a regulačné účinky.

 • Má významnú funkciu pri regulácii metabolizmu vápnika a fosforu v organizme, stimuluje vstrebávanie týchto minerálov. Má však aj mnohé ďalšie modulačné účinky. Predpokladá sa, že ovplyvňuje až 2000 génov. Takýmto spôsobom môže posilňovať imunitný systém alebo sa dokonca podieľať na kontrole delenia nádorových buniek. Jeho nedostatok je významným rizikovým faktorom zvýšeného výskytu mnohých zákerných systémových a chronických ochorení.

Zinok prispieva k správnej kognitívnej funkcii, syntéze DNA, prispieva k udržaniu zdravých kostí, zdravých vlasov, nechtov, pokožky, k udržaniu dobrého zraku, k správnemu fungovaniu imunitného systému, k ochrane buniek pred oxidačným stresom, zohráva úlohu v procese delenia buniek, prispieva k správnej látkovej premene makronutrienov, syntéze bielkovín, k správnej látkovej premene mastných kyselín a sacharidov. Protivírusové a antibakteriálne pôsobenie zinku výrazne pomáha zvýšiť imunitu. Zinok najmä u detí a u starších ľudí priaznivo pôsobí na zníženie rizika infekčných ochorení. U žien je aj dobrou prevenciou pred mykotickými infekciami pošvy. Látka tiež podporuje lepšie a rýchlejšie hojenie vonkajších poranení. Zinok podporuje metabolizmus cukrov, bielkovín aj tukov, podieľa sa na syntéze nukleových kyselín, neutralizuje škodlivé účinky alkoholu, podporuje tvorbu kostného tkaniva a užíva sa napríklad ako podpora aj pri liečbe nádoru prostaty. Maximálna denná dávka pre dospelých je 15 mg denne, u detí 7 mg denne, u tehotných žien do 20 mg denne a u športovcov do 25 mg denne.

Selén patrí medzi minerály a stopové prvky, ktoré majú viaceré pozitívne účinky na ľudský organizmus. Či už ide o pôsobenie na vlasy a nechty, duševné zdravie  alebo imunitu, príjem tohto stopového prvku je nevyhnutný. Či už cez potraviny alebo cez výživové doplnky. Okrem toho ide o významný antioxidant, čiže o látku, ktorá pomáha chrániť bunky pred vplyvom voľných radikálov a oxidačným stresom. Bez selénu zároveň nemôžu správne fungovať ani srdce, kĺby, imunitný systém a reprodukčný systém.

Nízka hladina selénu sa vyskytuje pomerne často, príznaky sú:

 • veľmi často sa objavujú problémy so štítnou žľazou a taktiež aj poruchy pečene
 • medzi ďalšie typické prejavy patria vyčerpanie, únava a svalová slabosť
 • nízka hladina selénu je sprevádzaná vysokou hladinou cholesterolu
 • ďalšej je tu zmena sfarbenia pokožky, u mužov sa môže objaviť problém s plodnosťou

Odporúčaná denná dávka je:

 • dospelí muži potrebujú selénu o niečo viac, konkrétne 0,075 mg
 • ženy vo veku od 19 do 64 rokov majú nižšiu potrebu, 0,06 mg
 • v dobe tehotenstva a počas dojčenia by mali ženy dávku zvýšiť
 • liečebné dávky s využitím selénu počas terapie sú od 200 do 600 µg
 • selén je natoľko významný minerál so širokospektrálnym pôsobením, že len informácie o jeho biologických účinkoch nestačia pre získanie úplného obrazu o jeho praktickom význame a využití. Dôležité je preto mať aj iné poznatky, či už o spôsobe dopĺňania hladiny tohto minerálu alebo o iných témach s tým spojených.

Jód

Medzi základné prejavy nedostatku jódu patrí zlá látková výmena, nesústredenosť, zvýšená únava, zníženie intelektuálnych schopností, chudokrvnosť, pocity chladu v končatinách, suchá koža či zápcha. U žien môže spôsobiť poruchy menštruačného cyklu a problémy s otehotnením a schopnosti donosiť plod. Ak dôjde k nedostatku jódu u detí (i plodu), vzniká riziko porúch rastu, motoriky a zníženia duševných schopností i inteligencie.

Mikroelementy a vírusy

Štúdie preukázali, že zinok je dôležitou mikroživinou v boji proti infekcii koronavírusmi. Mechanizmus jeho účinku spočíva v blokovaní enzýmu – RNA polymerázy. Tento enzým má kľúčovú úlohu v RNA vírusoch – je potrebný na ich reprodukciu.

Meď je ďaľším dôležitým stopovým prvkom v boji proti infekcii koronavírusmi. Štúdie preukázali, že koronavírus SARS-CoV-2 je inaktivovaný na povrchu medi.

Kombinované použitie niekoľkých antimikrobiálnych mikroelementov zvyšuje ich virocidný účinok. Prejavuje sa synergizmus použitých látok. Napríklad štúdia kombinovaného použitia iónov striebra a medi vo vírusovom modeli preukázala účinnosť (5,4 lg).

Ešte väčšia synergia sa prejavuje pri použití troch alebo viacerých antimikrobiálnych mikroelementov.

Zinok vplýva na činnosť T-buniek. Je určený predovšetkým na aktiváciu imunitého systému. Lymfocyty vytvárajú základnú inteligentnú imunitu, ktorá chráni orgánizmus pred vírusovými infekciami. Ukázalo sa, že zinok zvyšuje počet lymfocytov aj imunitnú odpoveď tela. Má navyše protizápalový účinok, ktorý je rozsiahly aj na kmene patriace medzi koronavírusy . V prípade nedostatku zinku sú ochranné bunky tela, ako sú T-pomocníci a T-zabijaci, syntetizované v nedostatočnom množstve a v dôsledku toho je imunita oslabená.

Zistilo sa, že odolnosť tela voči vírusovej infekcii a závažnosť ochorenia závisia tiež od obsahu selénu v tele. Zistilo sa aj, že vysoký príjem selénu v strave vedie k väčšej odolnosti tela voči vírusom. Okrem toho selén má dôležitú úlohu v imunitnej reakcii tela na vírusovú infekciu.

Podľa výskumu vedcov bola v lokalitách Číny, ktorá má najvyššiu úroveň spotreby selénu v krajine – v meste Enshi v provincii Chu-pej – miera zotavenia pacientov z COVID-19 takmer trikrát vyššia ako priemer vo všetkých ostatných mestách v tejto provincii.

Naopak, v provincii Heilongjiang, kde je spotreba selénu jednou z najnižších na svete, bola úmrtnosť na COVID-19 takmer päťkrát vyššia ako priemer vo všetkých ostatných provinciách mimo Hubei. Podobný model zvýšenej úmrtnosti na COVID-19 bol identifikovaný vo všetkých mestách v Číne od takzvaného „pásu s nedostatkom selénu“, ktorý siaha od severovýchodu k juhozápadu krajiny. V Číne sú oblasti s nedostatkom selénu známe ako „pás čínskych chorôb“.